Elastocon erbjuder avancerade och robusta hydrauliska drag-/tryckprovare i SL-serien från Tinius Olsen för krafter upp till 3000 kN.
Tinius Olsens drag- och tryckprovare i SL-serien är hydrauliskt drivna universalprovningsmaskiner av högsta kvalitetsnivå, tack vare hög precision, pålitlighet och mångsidighet.
SL-serien har ett patenterat hydrauliskt lastsystem med dubbeltryck, och en robust konstruktion med fyra pelare, för exceptionell styvhet i lastramen. Dessutom har den en utrymmesbesparande konsol med bekväm arbetshöjd.
Drag- och tryckprovare i SL-serien uppfyller ASTM, ISO och andra nationella och internationella specifikationer för noggrannhet. All utrustning som används för att kalibrera vikt- och måttsystemet i SL-serien är spårbar till National Institute of Standards and Technology (NIST).
SL-seriens drag- och tryckprovare kan anpassas helt efter kundens önskemål tack vare ett stort urval av lastramar, balkar, klämmor och fixturer.
Tinius Olsen erbjuder dig helt enkelt högsta tänkbara kvalitet i sin nya serie hydrauliska dragprovare, tack vare konsekvent noggrannhet, tålighetoch oöverträffad tillförlitlighet.
Läs mer: Alla drag- och tryckprovare i ST-serien
Avancerad digital styrning
Dragprovarna i SL-serien kan styras med handhållna enheter – antingen trådlöst via Bluetooth eller med trådbundna kontroller med större knappar, som är idealiska när skyddshandskar används. Maskinerna kan även styras via ett virtuellt maskingränssnitt som körs på en ansluten dator.
Det virtuella gränssnittet är självständigt, men kan också kombineras med Tinius Olsens program Horizon för kraftfull dataanalys och maskinstyrning.
Mer information
Produktbroschyr: tinius-olsen-sl-series-hydraulic-testers.pdf